недеља, 8. новембар 2015.

Презбуршке кифлице

( Bratislavské rožky | Pressburser kipferl | Pozsonyi kifli )


Немачко Пресбург (Pressburg, Preßburg) је стари назив за Братиславу, који се на западу користио све до 1919. године (српски Пожун). Дакле, братиславске кифлице . Рецепт за ове кифлице потиче из Презбурга с краја XVI века, када је тим простором владало Аустроугарско царство. Први писани траг из Пресбурга је новински чланак из 1876. године у коме се помиње ово укусно пециво.




Саме кифлице у облику какав се данас сматра традиционалним, приписују се пекару Вилхелму Шојерману (Wilhelm Scheuermann) који их је на овај начин уобличио и продавао од 1875. године.

посластичарница Вилхелма Шојермана

С обзиром на распростирање Аустроугарког царства, око власништва се споре Словачка, Аустрија, Мађарста, па и Немачка.  Ознака - Гарантовани традиционални специјалитет (Traditional specialties guaranteed trademark - TGS) додељен је Словачкој за кифлице које:

  • имају бар 30% масти/маслаца у односу на брашно
  • надев од мака или ораха је минимум 40% укупне масе кифлице
  • кифлице пуњене маком су U облика, пуњене орасима C облика
  • имају сјајну површину са мермерном шаром
  • и наравно, ручни рад и без адитива




Потребно је (за 30 кифлица):
pressburg

500 гр. брашна
250 гр. масти или маслаца
100 мл. млека
1 јаје
2 кашике шећера
15 гр. свежег квасца
ванилин шећер
прстохват соли


За надев:
350 гр. млевених ораха / млевеног мака
200-250 гр. шећера
3-4 кашике млека
ванилин шећер
1 кашичица цимета,
¼ кашичице мускатног орашчића
и по жељи
стругана кора лимуна
2 кашике рума
50 гр. сувог грожђа



Припрема:


Квасац ставити у млако млеко са шећером да крене. Замесити мекано тесто од брашна, маслаца, јаја и млека. Треба да се добије мекано, масно тесто, које се не лепи. За каснији рад са тестом брашно за посипање није потребно. Оставити тесто да надође, неких 30 минута, али ово тесто неће много надоћи, треба само мало да крене.




За надев попарити орахе/мак са мало врелог млека. Додати шећер са зачинима. Ако се додаје и суво грожђе, ставити га прво у мало рума да набубри и покупи арому.




Надошло тесто равномерно поделити на лоптице од по 30-35 грама.



Сваку лоптицу танко расклагијати у једном смеру тако да се добије елипсоидни облик. Филовати кифлице са кашиком фила,  уролати и растањити.



Ређати на плех са папиром за печење. И наравно, формирати исправан облик у зависности од фила: кифлице пуњене маком су увек U облика, пуњене орасима C облика!


Кифлице премазати умућеним жуманцетом и ставити на хладно место да се жуманце осуши, око 15 минута. Затим премазати беланцетом и ставити на топлом да крену, 15-30 минута. Ово би требало да обезбеди специфичну мермерну шару ових кифлица, јер тесто које нараста ломи премаз од жуманаца и између се појављује беличаста шара.


Пећи на 180°C око 20-30 минута, док лепо не порумене. Кифлици се мекане и прхке. С обзиром да је у питању и масно и квасно тесто, кифлице могу данима да стоје и да остану свеже и укусне.




Овај рецепт је настао комбиновањем неколико постојећих и није до краја доследан оргиналном рецепту.



Нема коментара:

Постави коментар