четвртак, 12. новембар 2015.

Кувани ђеврек

Ђеврек је туска реч за “хрскаво”. Ово пециво води порекло из Турске и тамо је национално “јело” познато као симит. Осим у граду Измиру, где је симит - ђеврек.




Ђеврек води порекло из XV века, а наводно по записима са двора Сулејмана II тадашња дворска пекара је испоручивала 30 врста “ђеврека” сваког дана. Евлија Челебија (Evliya Çelebi) у свом путопису Сејахатнаме из XVII века помиње продавце ђеврека у Истанбулу. Године 1761. кадија у Истанбулу забранио је пекарама које праве ђеврек да праве и хлеб, због великог ривалитета који се развио између пекара које су правиле хлеб и оних које су правиле ђевреке.

фото: Ara Guler

Оргинални турски симит се не кува, већ се потапа у водом разблажени pekmez (меласа) и после тога пече.



Потребно је за тесто
(за 8-10 великих ђеврека):
500 гр. брашна
250 мл. воде
1 кесица сувог квасца
1 кашичица шећера
1-2 кашичице соли
3 кашике уља

За кување:
2-3 кашике шећера
1 литар воде
1 кашичица соли
[1 кесица соде бикарбоне]

100 - 150 гр. сусама  за посипање

Додаци:
сланина, чварци

Припрема:

Замесити мало тврђе тесто од брашна, млаке воде, квасца и осталих састојака за тесто. Оставити тесто да нарасте док се не удвостручи. Када нарасте премесити, направити ваљчић и прекрити.

У већу плитку шерпу ставити шећер да прекрије дно и загрејати га код се не карамелизује. Сипати воду, толико да је буде 5-6 цм у шерпи. Сачекати да се карамелизовани шећер сасвим истопи и да вода проври. Додати со и соду бикарбону пред само кување ђеврека. Сода бокарбона није неопходан додатак и без ње ће ђевреци имати уобичајену боју печеног хлеба, а са додатком ње ће имати изразито тамну браон боју.

Исећи комад теста, прстом направити рупу у средини, а онда око прста истањити тесто да се добије округао ђеврек.


Тесто полако спустити у кипућу воду и кувати око 2 минута, по минут са сваке стране. Кад су кувани ђевреци испливају на површину. Што се дуже кувају, биће хрскавији и тврђи (жилавији). Врела вода продире плитко у тесто и под њеним утицајем скроб се желатинизира и формира се фина корицу пре печења. Дужим кувањем се формира дебља корица, али због тога ђеврек неће нарасти при печењу.


Извадити ђеврек из шерпе и са обе стране уваљати у сусам. По жељи посути са мало соли. Уваљане ђевреке ређати на плех са папиром за печење.


Ђевреке пећи око 30 минута на 200°C док лепо не порумене.


У тесто се може додати пропржена сланина или ситни чварци. Минијатурни ђевреци од 4-5 цм у пречнику могу бити згоднији за прављење и печење.





Нема коментара:

Постави коментар